2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası Avustralya ve Yeni Zelanda’da Düzenlenecek!
image-49-1
image-50-1

Bu haber coindeskturkiye.com’da 23 Temmuz 2022’de yayınlanan haberden alıntılanmıştır. Kaynak için buraya tıklayınız.

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası, FIFA’ya üye federasyonların milli takımları tarafından dört yılda bir düzenlenen uluslararası kadınlar futbol şampiyonası olan FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın 11’incisi olacak. İlk kez güney yarımkürede ve iki ülke tarafından ortaklaşa düzenlenen kadınlar turnuvasının açılış maçı ve açılış töreni 20 Temmuz 2023’te Yeni Zelanda Auckland/Tāmaki Makaurau’daki Eden Park’ta yapılacak. Sydney/Gadigal’deki Stadium Australia ise bir ay sonra 20 Ağustos’ta final maçına ev sahipliği yapmak üzere seçildi.

Turnuvada 2019 Kadınlar Dünya Kupası’nda mücadele eden 24 takımın sayısı artırılarak 32 takım yer alacak. Takımlar dörderli sekiz gruba ayrılacak ve her gruptan ilk iki takım eleme aşamasına geçecek. Eleme aşaması 16. tur, çeyrek final, yarı final ve finalden oluşacak. Turnuvanın galibi, gıpta ile bakılan FIFA Kadınlar Dünya Kupası kupasının sahibi olacak.

Kadın futbolunun büyük bir kutlaması olacak turnuvada dünyanın en iyi oyuncularından bazıları yer alacak. Bu oyuncular arasında Alex Morgan, Sam Kerr ve Ada Hegerberg gibi sporun tanınmış isimleri de yer alıyor. Turnuva aynı zamanda gelecek vaat eden oyuncuların yeteneklerini uluslararası sahnede sergilemeleri için de bir platform oluşturacak.

Turnuvanın resmi maskotu, her iki ülkeyi birbirinden ayıran “Tasman Denizi” ile ev sahibi ülkelerin dilinde “bir araya gelmek” anlamına gelen “unity” kelimelerimin birleşimi olan “Tazuni” olarak adlandırılmıştır. Tazuni, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bulunan bir penguendir. FIFA’nın açıklamasına göre yeni maskot, plajda futbol oynadıktan sonra futbola aşık olan 15 yaşında bir orta sahası oyuncusunu temsil etmektedir.

Turnuvanın Avustralya ve Yeni Zelanda’nın yanı sıra daha geniş Asya-Pasifik bölgesinde kadın futbolunun gelişimi üzerinde önemli bir etkisi olması bekleniyor. Turnuva aynı zamanda kadın futbolunun dünya çapında büyümesi için bir katalizör görevi görecek ve genç kız ve kadınların bu spora yönelmeleri için ilham kaynağı olacak.

Genel olarak, Avustralya ve Yeni Zelanda’da düzenlenecek 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası, kadın futbolunun en iyi örneklerinin sergileneceği ve bu sporun ev sahibi ülkelerde ve daha geniş bir bölgede tanıtılacağı tarihi ve heyecan verici bir turnuva olacak.

Benzer gönderiler