1930’dan Günümüze Dünya Kupası Finalleri
image-49-1
image-50-1

Bu haber coindeskturkiye.com’da 23 Temmuz 2022’de yayınlanan haberden alıntılanmıştır. Kaynak için buraya tıklayınız.

1930’da başlayan, dört yılda bir düzenlenen ve sadece Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) üyesi olan erkek millî futbol takımlarının katılabildiği Uluslararası turnuva, II. Dünya Savaşı nedeniyle 1942 ve 1946 yıllarında düzenlenememiştir.
İlk dünya kupası 1930 yılında Güney Amerika ülkesi Uruguay’da düzenlendi ve turnuvanın şampiyonu, final maçında Arjantin’i 4-2 yenen Uruguay oldu. Son dünya kupası ise 2018 yılında Rusya’da yapıldı ve turnuvanın şampiyonu, final maçında Hırvatistan’ı 4-2 yenen Fransa oldu.

Dünya Kupası final maçları, turnuvanın sonunda dünya şampiyonunu belirlemek için oynanan, tek maç usulüne göre düzenlenen maçlardır. Maçın 90 dakikalık normal süresinin beraberlikle sonuçlanması durumunda, on beşer dakikalık iki devre hâlinde 30 dakikalık uzatma devreleri başlar. Bu uzatmanın sonunda da eşitlik bozulmazsa, takımlar seri penaltı atışlarına geçer ve penaltı atışlarını kazanan takım şampiyon olur. Turnuva tarihi boyunca sadece bir kez, 1950 yılında final tek maç üzerinden oynanmadı. Bu turnuvada gruplarını lider bitiren dört takım
(Uruguay, Brezilya, İsveç ve İspanya) final grubu adı verilen bir grupta karşılaştı ve grubu lider bitiren Uruguay şampiyon oldu. Uruguay’ın, son maçlar öncesi grup lideri olan ev sahibi Brezilya’yı son maçta 2-1 yenerek kupaya uzanması sebebiyle bu maç, FIFA tarafından 1950 FIFA Dünya Kupası’nın final maçı olarak kabul edildi.

Günümüze kadar düzenlenen 21 turnuvaya 76 farklı ülke katıldı. Final maçlarında ise 13 ülke oynarken, bunların 8’i şampiyon olmayı başardı. Düzenlenen 21 turnuvada da yer almayı başaran tek takım olan Brezilya, aynı zamanda beş kez şampiyon olarak “kupanın en başarılı takımı” unvanının da sahibidir. İtalya dört, Almanya dört, Uruguay, Arjantin ve Fransa iki, İngiltere ve İspanya ise birer kez kupayı kaldırmıştır. Üç Kez Karşı Karşıya Gelen Brezilya Ve Almanya en çok üst üste final oynamayı başaran ülkelerdir. İtalya, Hollanda, Arjantin ve yine Brezilya ise, ikişer kez üst üste final oynamıştır. Ayrıca şimdiye dek final oynama başarısını sadece UEFA (Avrupa) ve CONMEBOL (Güney Amerika) konfederasyonlarına bağlı ülkeler kazanmıştır.