Jenerasyonlar İle Birlikte Değişen Taraftarlıkta Kulüpler İçin Etkileşim Fırsatları Neler Olabilir?
image-49-1
image-50-1

Bu haber coindeskturkiye.com’da 23 Temmuz 2022’de yayınlanan haberden alıntılanmıştır. Kaynak için buraya tıklayınız.

Futbol taraftarlarının kulüplerle olan etkileşiminin yeni nesille birlikte değişiğini önceki paylaşımlarımızda inceledik. Genç taraftarların yeni ve farklı etkileşim kurma biçimleri; kulüplerin büyüme ve elde tutma konusundaki geleneksel yaklaşımları ile örtüşmüyor. Bu yaş grubu hala futbolun sağladığı heyecan ve eğlenceyi istiyor, ancak bunu maçın kendisinden ziyade maçtaki veya öncesi ve sonrasındaki belli anlara odaklanarak yapıyor.Genç taraftarların futbolla etkileşim kurmasının farklı yollarını ve katılımın önündeki engelleri anladığımızda, kulüplerin gelecek için ihtiyaç duyduğu genç taraftarları cezbetme fırsatlarını görmeye başlıyoruz. Kulüplerin öncelikle aşağıda belirtilen fırsatlara odaklanması gerektiğine inanıyoruz:

1- Farklı Yaş Gruplarına Özel İçerikler Oluşturmak

Kulüpler, sosyal medya içerikleri de dahil olmak üzere, mümkün olduğunca her alanda daha fazla içerik oluşturmaya odaklanmalıdır. Daha kısa içerikler, futbolu takip etmek için yeterli zamana sahip olamama engelini de ortadan kaldıracaktır. Sosyal medya, genç hayranlarla etkileşim kurmak için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. İçeriği beğenirlerse, bunu arkadaşlarıyla paylaşarak kulüplerin pazarlama işlerini de üstlenmiş olacaklar.

2- Farklı İlgi Alanlarına Odaklanmak

Genç taraftarlarının markalar ve partnerleri eşleştirme olasılığı yüksektir. İlgi alanlarından ötürü buna dikkat ederler. Markalar da bu ortaklık fırsatlarını hemen fark eder. Daha genç taraftarların büyük yaş gruplarına kıyasla, kulübün video oyunları, moda, fotoğrafçılık veya dansa katılımını görmeyi isteme olasılığı önemli ölçüde daha yüksektir.

3- Sosyal Konulara Değinmek

Yeni nesil taraftarlar, kulüplerden ve söz sahibi olan yöneticilerden, taraftarlığın önünde engel teşkil oluşturabilecek, ırk, eşitlik gibi sosyal sorunları ele alma sorumluluğunu üstlenmesini bekliyor. Bireysel oyuncular da bu konunun öznesi olabilir. Genç yaş grubunda, itibarı olan davaları üstlenen birçok oyuncunun takip edildiği örneği var. Araştırma, birçok genç taraftarın sosyal meselelerde tavır alan oyuncular nedeniyle futbolla ilgilenmeye başladığını söylüyor. 16-24 yaşındaki taraftarların %20’si en sevdikleri oyuncuyu sevme sebebini, o oyuncuların savundukları konular olduğunu belirtti. Genç taraftarlar kulüplerden çok oyuncuları dinlediklerini iddia ettiler.

Özellikle gelişmekte olan pazarlarda genç jenerasyon ile taraftarlık bağı kurabilmek için kulüplerin daha ısmarlama ve kişilere özel çözümler üretmesi de öneriliyor. Ülkeden ülkeye değişen sosyal tutum ve davranışlar dikkate alınarak bu öneriler çeşitlendirilebilir. Zaman etkileşim zamanı.

Capital Sports Media olarak taraftarları merkeze alıyor, kulüpler ve markalar için en doğru etkileşim alanlarını belirliyor ve en uygun çözümleri öneriyoruz.