Futbol Taraftarlığının Önündeki Engeller ve Yeni Neslin İlgisini Çekmek
image-49-1
image-50-1

Bu haber coindeskturkiye.com’da 23 Temmuz 2022’de yayınlanan haberden alıntılanmıştır. Kaynak için buraya tıklayınız.

Taraftarlığın önündeki bazı engeller tüm yaş grupları için geçerliyken, bazı engeller sadece yeni nesli ilgilendiriyor. Futbol taraftarlığının önündeki en önemli engeller: taraftar kültürü, maliyet, medyada yer alan farklı futbol içeriklerinin eksikliği, taraftarların ilgi göstermek için zamanlarının olmaması ve futbol içeriğinin nerede bulunacağı konusundaki kafa karışıklığıdır.

1- Taraftar Kültürü

Taraftar kültürü, maç gününde taraftarları daha rahat ve güvende hissettirmekten fazlasını içermeli. Kulüpler, taraftarlarla kapsayıcı ve çeşitli sohbetler yapabilir, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı, herkese saygılı ve misafirperver futbolla ilgili olumlu mesajları teşvik edebilir.

2- Erişim Maliyeti

Kulüpler için fiyatlandırma ve erişim konusunda yaratıcı düşünme fırsatı her zaman vardır. Kulüp için daha sürdürülebilir ve uzun vadeli değer yaratan futbol içeriğine erişim sağlamanın veya diğer düşük maliyetli yöntemler sunmanın yolları neler olabilir?

3- Futbol İçeriği Türleri

Avrupa Futbol Kadınlar Şampiyonası’na gösterilen büyük ilgi ve kadınlar kulüp maçlarında giderek artan izleyici kitlesi, taraftarların geleneksel erkek maçından daha fazlasını istediğini kanıtlar nitelikte. Bu, yeni hayranlar kazanmak ve farklı içerikler sunmak için büyük bir fırsat.

4- Zaman Eksikliği

Kulüplerin, taraftarların hızlıca uyum sağlayabileceği kısa biçimli içerik oluşturması için bir fırsatı var. İçerik ne kadar heyecan verici olursa, hayranların onu görüntülemek için zaman ayırması o kadar olasıdır. Bu, kulüplere en iyi içeriğin ne zaman ve nerede bulunabileceğini bildirerek taraftarların ilgisini çekme fırsatı sunar. Kulüplerin yaklaşımlarında bunu hedef alınması gerekir çünkü bazen taraftarlar, mevcut içerik miktarı karşısında bunalmış veya kafası karışmış hissedebilir.

5- Yeni Nesil Futbolu İlgi Alanında Görmüyor

Genç taraftarlar da yukarıda bahsedilen dört engeli sebep olarak gösterirken bir noktada diğer yaş gruplarından ayrılıyorlar: Özellikle 16-24 yaş grubundaki kişiler için en büyük engel, ilgi düzeyidir. Bu yaş grubunun %58’i ‘günümüzdeki futbol için kendileri gibi insanlarla alakası olmadığı görüşünde. Sosyal meselelerde daha büyük hassasiyet gösteren yeni nesil için en acil konulardan başında ırksal eşitlik ve ruh sağlığı geliyor. Aynı zamanda çevre sorunları, cinsiyet eşitliği ve aile içi şiddet gibi faktörleri diğer nesillere kıyasla futbolun önündeki engeller olarak görme olasılıkları daha yüksek.

Bu noktada kulüplerin genç taraftar kitlesini artırması için bir fırsat mevcut. Gençler, futbolu bu sorunların kaynağı olarak değil de çözümün bir parçası olarak görmeye başladıklarında, sporu da kendilerine daha yakın ve ilgili görmeye başlayacaklar. Burada önemli olan kulüplerin konuya hangi açıdan yaklaşacağı.