Futbol Taraftarlığının Değişen Görünümü
image-49-1
image-50-1

Bu haber coindeskturkiye.com’da 23 Temmuz 2022’de yayınlanan haberden alıntılanmıştır. Kaynak için buraya tıklayınız.

Avrupa Kulüpler Birliği’nin (ECA) yaptığı araştırmadan çıkan sonuçlara göre büyük kulüpler arasındaki maçları izlemenin tüm yaş grupları için güçlü bir etkisi olsa da gençlerin, YouTube’da veya sosyal medyada öne çıkanlar gibi kısa içerikleri izleyerek etkileşime girmelerinin önemli ölçüde daha yüksek olduğu görülüyor. Ayrıca, ilgilerinin bir itici gücü olarak sosyal medyadaki oyunculara ve marka-kulüp iş birliklerine atıfta bulunma olasılıkları daha yüksektir.

16-24 yaş grubu genç taraftarların sosyal medya içeriği tarafından yönlendirilme olasılığı daha yüksektir. %39’u mobil spor içeriği tüketen bu yaş grubunun %19’u televizyondaki büyük kulüpleri; %16’sı YouTube’da öne çıkanları; %16’sı sosyal medyada öne çıkanları; %12’si sosyal medyadaki oyuncuları ve %11’i kulüp & marka ortaklıklarını takip ediyor. Diğer yaş grupları ve ortalamanın çok üstünde sosyal medya takip eğilimleri gösteriyorlar.

Taraftarlığın değişen görünümünün arkasındaki ihtiyaç motivasyonları incelendiğinde ise üç ana ve üç ikincil ihtiyaçtan bahsetmek mümkün.

Birincil ihtiyaç durumları:
1-) Deneyim - Bir eğlence biçimi olarak futbol – öngörülemez olması ve heyecan yaratması.
2-) Kimlik - Futbolun bir kulübe ait olma veya bir kulübe bağlılık duygusu vererek daha derin bir duygusal ihtiyaca karşılık gelmesi.
3-) Sosyal - Futbol, doğası gereği taraftarların bağlantı kurmasını sağlayan bir sosyal aktivitedir. Bir kulübe ait olma veya bağlılık gibi bir topluk duygusu getirir.

İkincil ihtiyaç durumları ise şöyle belirtilmiştir:
1-) Karakter - Bazı taraftarlar, muhtemel rol modelleri ve ilham verici figürler arayan oyuncular aracılığıyla futbola özel olarak bağlanır.
2-) Gevşeme - Bazı taraftarlar için (bu, pazara göre farklılık gösterse de) futbol, aktif katılımdan daha çok pasif takiple ilgilidir - izleyecek bir şey için bir seçenektir ya da zamanı doldurmanın bir yoludur.
3-) Aktivite - Taraftarların azınlığı için futbol, fiziksel aktiviteye katılmanın veya bununla meşgul olmanın bir yolunu sunar.

Futbol taraftarlığının değişen görünümünün altında yatan ihtiyaçları ve motivasyonları inceleyen araştırmaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.