Avrupa’nın Beş Büyük Ligi Neden Farklı?
image-49-1
image-50-1

Deloitte’un her yıl yayınladığı dünya futbolunda en yüksek gelire sahip kulüplerin finansal performansını gösteren Deloitte Futbol Para Ligi raporuna baktığımızda Avrupa’nın beş büyük liginin dominasyonunu görüyoruz. İlk 20’nin içinde yer alan kulüplerden sadece biri Rusya’dan (FC Zenit) olurken, geride kalan tüm kulüpler İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa’dan listeye girmiş.

Peki bu kulüplerin Avrupa futbolunun zirvesinde yer alırken ortak noktaları neler? Rapordan öne çıkanları mercek altına aldık.

- Maç günlerini en iyi şekilde gelire dönüştürmeleri

- Yayın gelirlerini tüm dünyaya pazarlamaları

- Pandemiyle gelen ekonomik durgunluğa rağmen sponsorluk anlaşmalarını büyük oranda korumaları

- Değişen tüketici alışkanlıklarını yakından takip etmeleri

- Blockchain, NFT, Metaverse gibi Web3 teknolojilerine ayak uydurmaları

- İçerik stratejilerine sahip olmaları ve içerik üretici olmaları

- Kadın futbol takımı kurmaları (İlk 20’deki takımların tamamının kadın futbol takımı var)

Deloitte Para Ligi’ne baktığımızda zirvede yer alan kulüplerin öne çıkan özellikleri yukarıda kısaca sıraladık. Geleneksel gelir kalemlerinin yanı sıra değişen teknolojiyle birlikte yeni gelir modelleri, kulüplerin ekonomik geleceğinde büyük bir yer kaplayacak gibi gözüküyor.

Capital Sports Media olarak tüm bu gelişmeleri yakından takip ediyor, kulüplerle markaları bir araya getirirken tarafların en yenilikçi yollarla maksimum fayda sağlanmasına ve taraftarlar için değer yaratmasına imkan sağlıyoruz.


Daha fazla bilgi için: [email protected]